Charakterystyka Gminy

Charakterystyka Gminy Nurzec-Stacja

Gmina Nurzec-Stacja zajmuje powierzchnię 214km2. Położona 20 km na wschód od miasta powiatowego Siemiatycze i 100km na południe od Białegostoku. Od wschodu graniczy bezpośrednio z Białorusią. Przez miejscowość gminną przebiega linia kolejowa Czeremcha – Siedlce, a tuż obok droga wojewódzka 693 Kleszczele – Siemiatycze, stanowiąca element trasy turystów kierujących się do Puszczy Białowieskiej. Przez teren gminy przebiegają dwa szlaki turystyczne Kupiecki i Doliny Moszczonej.

Połowę powierzchni gminy stanowią lasy. Dzięki swej urokliwości i bogactwie runa leśnego przyciągają do siebie liczne rzesze odwiedzających je osób. Obok rolnictwa lasy stanowią podstawowe źródło dochodu dla większości mieszkańców naszej gminy, tj. blisko 5 tys. osób.

Na naszym terenie przemysł praktycznie nie występuje. Wyjątek stanowi przetwórstwo drewna, które zaspokaja potrzeby Gminy Nurzec-Stacja oraz przyległego rejonu. Przyszłość naszej gminy ukierunkowana jest proekologicznie na agroturystykę z produkcją zdrowej żywności i zielarstwa. 

      

 

Gmina Nurzec-Stacja położona jest wśród lasów głównie mieszanych, które dzięki wyjątkowej czystości kwalifikują je do czołówki regionu „Zielonych Płuc Polski”.

Nieskażone środowisko, bogate kompleksy leśne, urokliwe wsie z dominującą tradycyjną architekturą drewnianą oraz wyjątkowe, tajemnicze miejsca gwarantują dobry i ciekawy wypoczynek. Niezwykle malownicze zakątki naszej ziemi mogą nie tylko urzekać swym pięknem zwykłych turystów, ale i również mogą stanowić inspiracje w pracy twórczej dla wielu artystów.